افزایش ۹۰ درصدی صادرات ایران به سوریه

افزایش ۹۰ درصدی صادرات ایران به سوریه

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه از افزایش ۹۰ درصدی صادرات کالا از ایران به سوریه طی ۹ ماه امسال خبر داده است.به گزارش مجله خبری به نقل از اتاق ایران، کیوان کاشفی با بیان اینکه در ۹ ماهه امسال ۱۶۰ میلیون دلار کالا از ایران به سوریه صادر شده، افزود: این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته ۸۴ میلیون دلار صادرات به سوریه داشتیم.به گفته کاشفی، بیشترین کالا‌های صادر شده مربوط به صنایع مهندسی از جمله قطعات و اجزای توربین‌های بخار، مواد غذایی و صنایع دارویی بوده است.

وی با بیان اینکه ایران در ۹ ماهه امسال در مجموع ۳۵ میلیارد دلار به کشور‌های مختلف جهان صادرات داشتیم اضافه کرد: در این دوره، سوریه در جایگاه ۲۱ کشور‌های هدف صادرات ایران قرار داشته است.

کاشفی میزان واردات انجام شده از سوریه به ایران در ۹ ماهه امسال را ۲۲.۹ میلیون دلار بیان کرد و افزود: در این بخش نیز در مقایسه با واردات حدود ۱۵ میلیون دلاری سال گذشته، ۵۳ درصد افزایش داشته‌ایم.

وی اضافه کرد: در این مدت فسفات بیشترین کالای وارداتی ایران از سوریه بوده است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه گفت: با توجه به واردات ۳۶.۹ میلیارد دلاری ایران در ۹ ماهه امسال، سوریه در میان کشور‌های مبدا واردات، در ردیف ۴۹ قرار داشته است.

کاشفی با اشاره به ظرفیت‌های تجارت میان دو کشور گفت: اکنون با برقراری امنیت در سوریه و آغاز بازسازی این کشور، امکان افزایش صادرات ایران به سوریه وجود دارد.

وی راه‌اندازی مرکز تجارت ایرانیان در دمشق از سوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران را عاملی برای تسهیل تجارت میان دو کشور دانست.


انتهای پیام
مطالب مرتبط