آتش نشانانی که با شجاعت به دل آتش زدند را فراموش نکنیم/تجهیزات اطفای حریق کافی نیست

آتش نشانانی که با شجاعت به دل آتش زدند را فراموش نکنیم/تجهیزات اطفای حریق کافی نیست

آتش نشانان استانهای قزوین و البرز روز گذشته علیرغم کمبود امکانات با شجاعت به دل آتش زدند و با مهار حریق گسترده در کارخانه تصفیه روغن از فاجعه ای بزرگتر جلوگیری کردند.به گزارش خبرگزاری مجله خبری از قزوین؛ آتش سوزی گسترده روز گذشته در یکی از واحدهای صنعتی تصفیه روغن پس از 12 ساعت تلاش مستمر نیروهای آتش نشانی با کمک سایر نیروهای امدادی مهار شد و در این میان گفتگوهای خبری با مسئولان مختلف از جمله مدیرکل مدیریت بحران، مدیر اورژانس، معاون عمرانی، فرماندار منطقه و نماینده مجلس و سایر نیروها صورت گرفت اما مسئولان آتش نشانی که به طور کامل درگیر اطفای حریق بودند کمتر خدماتشان منعکس شد.

تماس های مکرری که دیروز و دیشب با مسئولان آتش نشانی گرفته شد به دلیل حضور همه جانبه و حساس آتش نشانان در اطفای حریق این امکان را ایجاد نکرد تا بتوانیم گفتگویی برای انعکاس جزئیات حادثه تهیه کنیم.

با اطفای حریق سرانجام امروز موفق شدیم ضمن تماس با قدیر موسی خانی مدیرعامل پر تلاش آتش نشانی قزوین جزئیات بیشتری از این حریق را منعکس کنیم.

قدیر موسی خوانی در گفتگو با مجله خبری در خصوص این حادثه اظهارداشت: همانگونه که در رسانه ها منتشر شد آتش سوزی حدود ساعت 8.45 دقیقه صبح روز پنجشنبه به آتش نشانی اعلام شد و ما بلافاصله 5 اکیپ از قزوین به محل حادثه در منطقه چرم سازی در مرز استان قزوین و البرز در شهرستان بویین زهرا اعزام کردیم.

وی بیان کرد: به دلیل حجم گسترده آتش و نیز اشتعالزا بودن مخازن نفتی، مهار این آتش بسیار پیچیده و خطرناک بود و هر لحظه آتش بیشتر می شد و ما بسرعت از استانهای تهران و البرز هم تقاضای کمک کردیم و 7 اکیپ دیگر از استان البرز به منطقه اعزام شدند.

کمبود آب و دوری مسافت تامین آب، مهار آتش را طولانی کرد

مدیرعامل سازمان آتش نشانی قزوین یادآورشد: حریق در واحدهای صنعتی که فرآورده های نفتی دارند بسیار پیچیده است و مهار آن به آب بسیار زیاد و فوم آتش نشانی نیاز دارد و ما به دلیل کمبود آب مجبور بودیم که مدتی را برای رفت و آمد خودروها برای تامین آب به اطراف سپری کنیم.

موسی خانی اضافه کرد: لحظات اولیه حریق با انفجار مهیب یکی از مخازن بزرگ نفتی که بیش از 250 هزار لیتر ظرفیت دارد شاهد پرتاب قطعات مخزن به 100 متری خارج از کارخانه بودیم و یکی از نگرانی های ما، سرایت آتش به واحدهای صنعتی همجوار بود که آنها نیز مواد آتش زا تولید می کردند و می توانست فاجعه ای بزرگ ایجاد کند.

وی گفت: در این گونه حوادث که حرارت آتش بسیار بالاست و نمی توانیم نزدیک آتش شویم ، نیازمند خودروهای آب پاش از راه دور هستیم که کمبود جدی داریم و به همین دلیل همکاران من بدون اغراق با امکانات کمی که داشتند به دل آتش زدند و ایثارگرانه نزدیک کانون آتش شدند و جان خود را به خطر انداختند که دو نفر هم مصدوم شدند که خوشبختانه وضعیت آنها بهتر شده است.

موسی خانی اظهارداشت: در اثر گستردگی آتش و انفجار مخازن متاسفانه یک نفر از کارگران کشته شد و 4 نفر مصدوم شدند و دو نفر هم مفقودی داریم که هنوز اثری از آنها پیدا نشده و 6 دستگاه خودروی سواری کارکنان این شرکت نیز در آتش سوخته است.

امکانات اطفای حریق در استان قزوین کافی نیست

مدیرعامل سازمان آتش نشانی قزوین با اشاره به کمبودهای امکانات اطفای حریق بیان کرد: معمولا حریق در شرکت های صنعتی بویژه واحدهای تولید مواد صنعتی، شیمیایی و نفتی بسیار حجیم و گسترده است لذا توصیه می شود حتما این واحدها به حداقل امکانات اطفای حریق در داخل کارخانه مجهز باشند و با ایجاد استخر ذخیره آب و لوله کشی آب در مسیرهای مختلف کارخانه و تامین فوم برای کاهش خسارت های حریق آماده باشند.

وی بیان کرد: یکی از علت های طولانی شدن اطفای حریق این واحد صنعتی کمبود آب بود و ما مجبور بودیم مسافتی را در خارج از کارخانه طی کنیم و سپس برای اطفای حریق به محل بازگردیم در حالی که اگر این کارخانه به توصیه های ایمنی آتش نشانی توجه کرده بود و یک استخر ذخیره آب در محل داشت حتما سرعت اطفای حریق بالا می رفت.

موسی خانی اضافه کرد: از مسئولان صنعتی استان انتظار داریم در زمان راه اندازی شهرک های صنعتی و واحدهایی که در تولید فرآورده های نفتی فعالیت می کنند حتما تکلیف کنند که استخر ذخیره آب نیز در محوطه واحد خود احداث کنند تا در این مواقع بتوان بسرعت وارد عمل شد و از خسارتهای آتش سوزی کم کرد.

وی گفت: رعایت ایمنی در سطح بالا در کارخانه های تولید مواد آتش زا و شیمیایی بسیار حیاتی است و متاسفانه این کارخانه که هنوز تکمیل نشده و به افتتاح رسمی هم نرسیده بود دچار این حریق گسترده شد که اگر به رعایت نکات ایمنی بویژه در هنگام جوشکاری در کنار مخازن آتش زا توجه بیشتری می شد شاید این حادثه رخ نمی داد یا خسارات کمتری داشت.

موسی خانی بار دیگر خواستار توجه مسئولان استان برای تامین تجهیزات آتش نشانی به روز و مدرن از جمله نردبان های بلند، خودروهای آب پاش با فشار زیاد از راه دور و فوم و سایر امکانات ایمنی شد.

یادآوری:

استان قزوین با داشتن واحدهای متعدد صنعتی بویژه واحدهایی که فرآورده های نفتی، شیمیایی، بهداشتی و خطرناک تولید می کنند همواره در معرض حوادث بویژه حریق است و هر سال شاهد چند حادثه ناگوار مشابه هستیم و هر حادثه مانند حریق روز گذشته می تواند فاجعه ای بزرگ را موجب شود لذا از استاندار محترم و مدیرکل مدیریت بحران و نیز مسئولان کشوری انتظار می رود نسبت به تامین امکانات مورد نیاز برای اطفای حریق های بزرگ قبل از بروز هر فاجعه ای اقدام کنند.

قزوین مستعد حوادث غیر مترقبه فراوانی است و پیشگیری از حوادث مستلزم مجله خبریمه ریزی، هوشیاری، ارائه راهکار و شناسایی مشکلات و آسیب ها و کمبودهاست تا بسرعت و قبل از حادثه بعدی برای مهار و کاهش خسارت های ناشی از آن خود را آماده کنیم تا نیروهای انسانی بیشتری که سرمایه های کشور هستند را از دست ندهیم.

انتهای پیام
مطالب مرتبط