تهدید آمریکا برای خریداران نفت روسیه با قیمت بالاتر از سقف تعیین شده

وزارت خزانه‌داری آمریکا با بیان اینکه تحریم واردات نفت از روسیه پس از اجرای مکانیسم تعیین سقف قیمت ادامه خواهد داشت، شرکت‌هایی را که نفت مسکو را با قیمت بالا می‌خرند، تهدید به تحریم کرد.به گزارش خبرنگار اقتصادی مجله خبری، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) در دستورالعمل اولیه ای که منتشر شد، اعلام کرد: شرکت های آمریکایی مجاز به خرید نفت روسیه از طریق دریا در صورت پایبندی به سقف قیمت مورد توافق کشورهای متحد خواهند بود.

بر اساس این سند، ایالات متحده " خدمات مربوط به حمل و نقل دریایی نفت روسیه از طریق دریا " را از 5 دسامبر و خدمات مربوط به فرآورده های نفتی را از 5 فوریه 2023 ممنوع خواهد کرد.

این ممنوعیت در مورد خرید سوخت روسیه با سقف یا کمتر از سقف قیمتی که توسط « ائتلاف کشورهایی از جمله G7 و اتحادیه اروپا» ایجاد خواهد شد، اعمال نخواهد شد.

در صورت رعایت این قانون می توان خدماتی مانند بیمه و سوخت گیری را به کشتی ها ارائه کرد.

بر اساس گزارش راشاتودی، واردکنندگان یا پالایشگاه‌هایی که می‌خواهند نفت روسیه را زیر سقف قیمت خریداری کنند، باید اسنادی را برای ارائه‌دهندگان خدمات حمل‌ونقل ارائه دهند که مطابقت را تأیید می‌کنند.

خریدارانی که بیش از سقف پرداخت می کنند یا آگاهانه اطلاعات نادرست ارائه می دهند، با تحقیقات قانونی و جریمه های احتمالی روبرو خواهند شد.

این سند هیچ نشانه ای از سطح سقف قیمت ارائه نمی دهد، اما می گوید که راهنمایی های اضافی پس از مشورت با سایر کشورهای درگیر ارائه خواهد شد.

کشورهای گروه هفت (ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن) با اعمال محدودیت قیمت نفت روسیه در اوایل سپتامبر موافقت کردند.

هدف اعلام شده کاهش توانایی روسیه برای تامین مالی اقدام نظامی در اوکراین و در عین حال تسهیل شرایط در بازار جهانی نفت است.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه اخیراً سقف قیمت‌ها را « بیهوده» خواند و هشدار داد که روسیه می‌تواند عرضه نفت به کشورهایی که از این طرح حمایت می‌کنند متوقف کند.
آیا این خبر مفید بود؟

0

0


نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف


پست های مرتبط